Würth Oy sai ra­ken­nus­lu­van Kurikan Mag­neet­tiin en­sim­mäi­se­nä yri­tyk­se­nä

Kurikka
Magneetin liikealue sijaitsee valtatie 3:n ja kantatie 67:n risteyksessä. Mainospyloni on seissyt tähän saakka yksinään alueella. Arkistokuva.
Magneetin liikealue sijaitsee valtatie 3:n ja kantatie 67:n risteyksessä. Mainospyloni on seissyt tähän saakka yksinään alueella. Arkistokuva.
Kuva: Leena Nyysti

Kurikan Magneetin yritysalueella alkaa tapahtua ensi vuoden keväällä. Würth Oy on hankkinut alueelta tontin ja keskiviikkona 20.8. yritys sai siihen Kurikan kaupungin ympäristölautakunnalta rakennusluvan.

Würth Oy on ensimmäinen yritys, joka rakentaa Kurikan Magneetin yritysalueelle.

Kurikan kaupungin lähettämässä tiedotteessa Würthin investointia Magneetin alueelle kuvaillaan merkittäväksi. Uusien toimitilojen rakentaminen alkaa keväällä 2026, ja niiden on määrä valmistua asiakaskäyttöön saman vuoden syksyllä.

– Magneetin kehityksen käynnistymistä on odotettu pitkään. Uskon, että Würthin investointi tälle keskeiselle liikepaikalle toimii esimerkkinä ja tuo pian muitakin positiivisia uutisia, uskoo Kurikan kaupungin elinvoimajohtaja Juha Luukko.

Myös Magneetin alueen projektipäällikkö Janne Rauhala Rock My Business Oy:stä on samoilla linjoilla.

– Würthin päätös investoida Magneettiin vahvistaa alueen vetovoimaa ja osoittaa, että sijaintimme on houkutteleva valtakunnallisesti merkittäville toimijoille. Magneetti tarjoaa erinomaiset liikenteelliset yhteydet ja tilaa kasvaa – tämä on vasta alkua.

Millainen liike on kyseessä?

Würth on palvellut Kurikan kantakaupungin alueella jo vuodesta 2022. Würth Oy:n myyntipäälliköt Antti Nisula ja Teemu Ristiluoma kertovat, että he ovat palvelleet asiakkaita vuokratiloista käsin. Nyt oli heidän mukaansa oikea aika investoida omaan toimitilaan.

Nisula kertoo, että Würth jatkaa Magneetissa samalla konseptilla, jolla he ovat toimineet tähänkin saakka Kurikassa.

– Toimimme teknisenä tukkukauppana yritysasiakkaille, mutta palvelemme kaikkia asiakkaita ja tarvittaessa maksu hoituu maksupäätteellä, Nisula kertoo.

Nisulan ja Ristiluoman mukaan sijoittuminen Kurikkaan on ollut oikea päätös, joka näkyy vahvana myynnin kasvuna.

– Uusi kiinteistö Magneetin alueella tarjoaa meille modernit puitteet ja entistä paremmat mahdollisuudet palvella asiakkaitamme tehokkaasti ja lähellä.

Würthin tulevan Kurikan liiketilan havainnekuva. Würth Oy:n myyntipäälliköt Antti Nisula ja Teemu Ristiluoma paiskasivat kättä kaupungin edustajien kanssa Magneetin alueella.
Würthin tulevan Kurikan liiketilan havainnekuva.
Würthin tulevan Kurikan liiketilan havainnekuva.
Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä