Nuorten rockin SM-ki­sat ro­ka­taan jälleen Kurikan kam­puk­sel­la – "Bän­deil­le tar­jo­taan ihan am­mat­ti­ta­son puit­teet"

Kurikka
Jurvalainen Greenstrike esiintyi YaRockSM-kisoissa vuonna 2015.
Jurvalainen Greenstrike esiintyi YaRockSM-kisoissa vuonna 2015.
Kuva: Jaana Ala-Lahti

Yläkouluikäisten ja toisen asteen opiskelijoiden bänditapahtuma ja -kilpailu YaRockSM järjestetään tällä viikolla 27.–28.3. Kurikan kampuksella. Kyseessä on yleisölle ilmainen tapahtuma.

– Hieno tapahtuma on tulossa. Voidaan puhua puhua SM-kisoista, sillä osallistujia on tulossa laajalti Suomesta, kertoo Kurikan kulttuuripäällikkö Kimmo Niemi.

Hänen mukaansa kyseessä on todella iso tuotanto, jossa ammattilaiset vastaavat tekniikasta opiskelijoiden avustuksella. Tekijätiimi on lähes 100-henkinen ja se koostuu pitkälti yhteiskoulun, lukion ja Sedun opiskelijoista sekä talkoolaisista. Esimerkiksi Sedun turvallisuuspuolen opiskelijoille tapahtuma on osa heidän opintojaan.

– Bändeille tarjotaan ihan ammattitason puitteet: lavat, äänentoisto, valot ja striimaus. Tästä saa aika hyvän tuntuman siihen, millaista menestyneilläkin bändeillä voi olla, Niemi kertoo.

Suomen mestaruudesta kisaamisen lisäksi YaRockSM tarjoaa nuorten bändeille mahdollisuuden saada asiantuntevaa palautetta sekä kartuttaa esiintymistaitoa ja verkostoitua samanhenkisten nuorten kanssa.

Paikallisia bändejä on useita

Jurvasta ei tänä vuonna osallistu kilpailuun ainuttakaan bändiä. Sen sijaan väliaikaesityksessä lavalla nähdään ainakin yksi jurvalainen, Enni-Roosa Silvola, joka esiintyy trio Fall of Lavenderissa.

Kanta-Kurikasta bändejä on peräti viisi: yksi Kurikan yhteiskoululta, kolme Sedusta ja yksi lukiosta. Jalasjärveltä yläkoulusarjaan osallistuu yksi bändi.

Kaikkiaan kisaan on ilmoittautunut 20 bändiä, joista 11 yläkoulusarjaan ja yhdeksän toisen asteen sarjaan. Osallistujia on tulossa lähialueiden lisäksi muun muassa Pietarsaaresta, Kouvolasta, Kiuruvedeltä, Pihtiputaalta ja Ylivieskasta. Mukana on kaikenlaisia kokoonpanoja pikkubändeistä suuriin luokkabändeihin, ja musiikkityylit vaihtelevat laidasta laitaan.

Tapahtuma alkaa perjantaina päivällä toisen asteen sarjalla. Lauantaina vuorossa on jo aamupäivästä lähtien yläkoululaisten sarja.

Jokaisella bändillä on kymmenen minuuttia aikaa esittää omat kappaleensa. Kaikki kilpailuesitykset, bändien haastattelut ja palkintojenjaot striimataan suorana Youtubeen KurikkaLIVE-kanavalle.

Tapahtuman järjestävät Kurikan kaupungin kulttuuritoimi yhteistyössä Kurikan yhteiskoulun, Kurikan lukion, Sedu Kurikan ja Kurikan Kampuksen kanssa. Muita yhteistyökumppaneita ovat muun muassa Rytmi-Instituutti ja Lastenkulttuurikeskus Louhimo.

Lue myös
11 vuotta pia­non­soit­toa har­ras­ta­nut En­ni-Roo­sa Silvola haa­vei­lee oman biisin jul­kai­se­mi­ses­ta – "Mu­siik­ki tulee aina kul­ke­maan mukana"
Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä