Jurvan en­nak­ko­ää­nes­tä­jät jäivät Ja­las­jär­ven varjoon – katso lukemat

Jurva
Vielä tulevana sunnuntaina on mahdollista äänestää omaa ehdokastaan.
Vielä tulevana sunnuntaina on mahdollista äänestää omaa ehdokastaan.
Kuva: Leena Nyysti

Tiistaina 4.6. oli viimeinen ennakkoäänestyspäivä europarlamenttivaaleissa. Ennakkoäänestyksessä tavoiteltiin valtakunnan tasolla 25 prosentin aktiivisuutta. Tavoitetta ei saavutettu Kurikassa, sillä 25 prosentin tavoitteeseen ei ylletty millään Kurikan alueella.

Kurikassa heikosti ennakkoäänestäjiä

Kurikan alueen ennakkoäänestysprosentit ovat jaettu kanta-Kurikan, Jalasjärven ja Jurvan alueille. Kurikan alueella on myös yhteenlaskettu, yhteinen äänestysprosentti.

Kanta-Kurikassa äänestysprosentti ennakkoäänestyksessä jäi vain 18,1 prosenttiin. Jurvassa ennakkoäänen antoi 20,6 prosenttia. Jalasjärvellä ennakkoäänestys oli aktiivisinta, ja ennakkoääniä annettiin 23,6 prosenttia.

Kaikkiaan Kurikassa äänestysprosentti on tällä hetkellä 20,4 prosenttia.

Äänestäjiä enemmän kuin edeltävissä vaaleissa

Kurikan äänestysprosentti ennakkoäänissä on kuitenkin nousujohteinen. Vuoden 2019 europarlamenttivaaleissa Kurikan alueen yhteinen äänestysprosentti oli ennakkoäänien osalta vain 19,4 prosenttia. Ennakkoäänestäjiä oli siis tänä vuonna yhden prosenttiyksikön verran enemmän.

Sama trendi näkyy myös koko Suomen laajuudella. Vuonna 2019 suomalaisista 21,2 prosenttia äänestivät ennakkoon, kun nyt tulos ylettyi 25,2 prosenttiin.

Vuoden 2019 eurovaaleissa Kurikan alueen lopullinen ääniaktiivisuus ylsi 37,2 prosenttiin.

Tämän vuoden lopullinen äänestysprosentti niin Kurikan kuin koko Suomen alueella selviää vasta sunnuntain vaalipäivän jälkeen.

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä