Sota
Jurvan ukrainalaiset eivät innostu Venäjän ja Yhdysvaltojen rauhansuunnitelmasta – "Kuka Putin on neuvomaan, miten suuri Ukrainan armeijan pitää olla"

Jurvan uk­rai­na­lai­set eivät innostu Venäjän ja Yh­dys­val­to­jen rau­han­suun­ni­tel­mas­ta – "Kuka Putin on neu­vo­maan, miten suuri Uk­rai­nan ar­mei­jan pitää olla"

Rauhan minä jätän teille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Rauhan minä jätän teille

Vain yksi voi tuoda kestävän rauhan maailmaan
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Vain yksi voi tuoda kes­tä­vän rauhan maail­maan

Kolumni

Iso­vi­ha-oop­pe­ra on pe­lot­ta­van ajan­koh­tai­nen – Venäjän tak­tiik­ka ei ole muut­tu­nut

Asekätkentälaatta oli aikoinaan tabu naapuripelon vuoksi – "Minut kastettiin vasta, kun isä pääsi pois vankilasta"

Ase­kät­ken­tä­laat­ta oli ai­koi­naan tabu naa­pu­ri­pe­lon vuoksi – "Minut kas­tet­tiin vasta, kun isä pääsi pois van­ki­las­ta"

Karjalan kannaksella kesäkuussa 1944 kaatunut pääsee vihdoin kotiseurakuntansa sankarihautaan

Kar­ja­lan kan­nak­sel­la ke­sä­kuus­sa 1944 kaa­tu­nut pääsee vihdoin ko­ti­seu­ra­kun­tan­sa san­ka­ri­hau­taan

Jurvalaisten sota-ajan tarinat pääsivät kansien väliin – "Olen kuin hanhi, joka istuu kultamunien päällä"

Jur­va­lais­ten so­ta-ajan tarinat pää­si­vät kansien väliin – "Olen kuin hanhi, joka istuu kul­ta­mu­nien päällä"

Lukijalta Mielipidekirjoitus

Kuppi puo­lik­si tyhjä, puo­lik­si täynnä vai nurinko kuppi?

Kolumni

Au­tuai­ta ovat rau­han­te­ki­jät

Sota-ajan laulut soivat pian Järvenpään nuorisoseuralla sotiin lähteneiden kunniaksi – "Tämä asia on meillä kaikilla sydäntä lähellä"

So­ta-ajan laulut soivat pian Jär­ven­pään nuo­ri­so­seural­la sotiin läh­te­nei­den kun­niak­si – "Tämä asia on meillä kai­kil­la sydäntä lä­hel­lä"

Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lap­suu­den muis­to­ja När­vi­joel­ta

Pääkirjoitus

Elämme kuu­mot­ta­via hetkiä – Onni voi löytyä siitä, mitä meillä ei ole

Armas Rintala sai kutsun rintamalle 17-vuotiaana

Armas Rintala sai kutsun rin­ta­mal­le 17-vuo­tiaa­na