Klumpulan puu- ja rakennustyön perustanut Jukka Haaparanta elää nyt unelmaansa. Hän taikoo puusta kaikkea sitä, mitä asiakas tarvitsee.
Tammikuussa hän toteutti asiakkaalle mittatilaustyönä keittiösaarekkeen vanhoista viljalaarin hirsistä.
– Tämä on ollut erittäin mielenkiintoinen projekti. Olen saanut käyttää kaikkia taitojani ja luovuutta hyväkseni. Ja rakennusmateriaali on ollut aivan mahtava, Haaparanta iloitsee.
Hirsistä valmistettu keittiösaareke on matkannut Jurvasta jo omaan kotiinsa. Paikkansa se on saanut uudelle asuinsijalle siirretyn vanhan pohjalaisen hirsitalon tuvasta.
Yrittäjäksi Haaparanta ryhtyi viime vuoden elokuussa. Vaikka hän oli varma päätöksestään, niin virkamiehet eivät olleet yhtä innoissaan.
– Kahdesti minut lytättiin ihan kunnolla. Uusyrityskeskuksen neuvoja kehotti minua miettimään asiaa uudelleen ja Te-keskuksesta minulle todettiin, ettei tällaista yritystä kannata perustaa ollenkaan.
Haaparanta sisuuntui saamastaan palautteesta ja päätti, että yrittäjäksi hän ryhtyy, vaikka ei saisi senttiäkään siihen avustusta.
– Starttiraha minulle lopulta myönnettiin. Ne olivat varmaan viimeiset rahat, sillä seuraavana päivänä tuli uutinen, että starttirahat ovat kokonaan loppuneet, Haaparanta hymähtää.
Oman pään pitäminen kannatti.
– Into puuta kohtaan on vain kasvanut nyt koko ajan. Tuntuu siltä, että nyt teen juuri sitä, mitä haluan.
JAANA ALA-LAHTI
Lue lisää 27. tammikuuta ilmestyneestä Jurvan Sanomista.