Syk­syl­lä aloit­ta­vis­ta opis­ke­li­jois­ta Jurvan lukion vii­mei­set abi­tu­rien­tit?

Kurikan sivistystoimessa on ryhdytty valmistelemaan Jurvan lukion toiminnan lopettamista. Aihetta käsiteltiin tiistaina sivistyslautakunnan kokouksessa, mutta lopullisia päätöksiä asiassa ei vielä tehty.

Esittelijän ehdotuksen mukaan viimeiset opiskelijat Jurvan lukioon otettaisiin sisään syksyllä 2017 ja että kyseinen vuosikurssi siirtyisi viimeiseksi opiskeluvuodekseen Kurikan kampukselle tuleviin Kurikan lukion uusiin tiloihin. Uuden rakennuksen valmistumisen jälkeen Kurikassa lukio-opetus keskitettäisiin uudelle kampusalueelle ja Jalasjärven lukioon.

Kokouksessa Eija Marttila (kesk.) esitti asian jättämistä pöydälle. Häntä kannatti Erno Terho (ps.).

Äänestyksessä asian pöydälle jättämisen puolella olivat vain Marttila, Terho ja Markku Hydén (sd.) He ovat kaikki jurvalaisia.

Asian käsittelyn jatkamisen kannalla olivat jalasjärviset Aku Autio (kok.), Timo Hongisto (kesk.), Kaisa Pihlaja (kesk.), Tiina Kimpimäki (kesk.), kurikkalaiset Outi Leijon (ps.) ja Pauliina Niemi (kok.) sekä sivistyslautakunnan jurvalainen puheenjohtaja Olli Kangas (kesk.).

Äänestyksen jälkeen Autio esitti, että ennen lopullista päätöksentekoa järjestettäisiin tilaisuus, jossa kuultaisiin kuntalaisten ja opiskelijoiden mielipiteitä asiasta. Autiota kannatti Pihlaja. Lisäksi lautakunta päätti yksimielisesti pyytää lukiolta näkemystä, kuinka opetus saadaan järjestettyä siirtymävaiheen aikana opiskelijoiden kannalta parhaalla mahdollisella tavalla.

Kurikassa on tällä hetkellä kolme lukiota. Kurikan lukiossa 126, Jurvan lukiossa 57 ja Jalasjärven lukiossa 109 opiskelijaa.

Kurikan ja Jalasjärven yhdistymissopimuksessa todetaan, että nykyiset lukiot jatkavat toimintaansa edellyttäen, että oppilaita on riittävästi. Lisäksi sopimuksessa mainitaan, että lukioiden hallinnot yhdistetään, mutta jokaisella olisi oma vastuurehtorinsa. Sopimus sitoo uutta kuntaa kolmen vuoden ajan.

JAANA ALA-LAHTI

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä