Pääkirjoitus

Si­säl­töä taloon

Suomen kauneimpaan puurakennukseen, Jurvassa sijaitsevaan Sellaan on alkuvuoden aikana etsitty kilpailun avulla uutta toimintaa. Ideakilpailu oli kaikille avoin. Kyseisellä toimintamallilla kilpailun järjestävät jättivät oven raolleen myös täysin villeille ehdotuksille.

Kisan järjestäjät saivat runsaasti vastauksia. Niiden mukaan Sella voisi olla muun muassa uuden Kurikan kulttuurikeskus, urheiluseurojen kokoontumiskeskus, eläkeläisten järjestötalo, erityisopetuksen leirikeskus, pohjoismaisen kulttuurin keskus tai yhteisverkkokaupan toimintatila.

Paikkakunnan historia näkyi myös monissa kilpailuvastauksissa. Sellan uskottiin sopivan esimerkiksi Jurvan huonekalumuseoksi. designmuseoksi, puunveistotaiteen elvyttämiskeskukseksi tai puunveistotaiteen museoksi.

Alueen perinnettä kunnioitettiin myös voittajiksi valituissa ideoissa. Muotoilijaresidenssinä ja muotoiluakatemiana Sellan nähtiin nimittäin toimivan myös alueen kaluste- ja koristeveistoperinteen vaalijana ja kehittäjänä. Perinteen vaalinta ei kuitenkaan saa tarkoittaa pölyyntyneiden muistoesineiden rivistöjä. Mukana pitää olla tämän päivän kerrontakieltä.

Pelkillä ideoilla ei uutta toimintaa Sellan seinien sisälle saada. Ideoille tarvitaan myös toteuttaja, henkilö, joka uskoo vahvasti siihen, mihin on ryhtymässä.

Mahdollinen uusi toimija tarvitsee myös runsaasti tukea ja monelta suunnalta. Siinä avuksi voivat olla paikkakunnan asukkaat. Kun apua ja tukea annetaan tarpeeksi, voi Sellasta kehittyä jurvalaisten oma olohuone.