Si­ka­rut­to ei ole vain si­ka­ti­lo­jen kriisi – "Vil­li­si­ka­kan­ta am­mut­ta­va niin alas kuin mah­dol­lis­ta"

Etelä-Pohjanmaalla on merkittävä määrä sikatiloja ja suuria teurastamoja lähiseudulla. Taudin leviäminen maakuntaan olisi katastrofi ruokahuollolle ja sulkisi laajoja alueita metsätaloudelta jopa vuosiksi.

Villisika lisääntyy nopeasti, sillä emakko synnyttää kerralla keskimäärin 4–6 porsasta, parhaimmillaan jopa yli 10. Arkistokuva Ranuan eläinpuistosta.
Villisika lisääntyy nopeasti, sillä emakko synnyttää kerralla keskimäärin 4–6 porsasta, parhaimmillaan jopa yli 10. Arkistokuva Ranuan eläinpuistosta.
Kuva: Pekka Aho

Afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviäminen Kaakkois-Suomesta koko Suomeen tai vain Etelä-Pohjanmaalle olisi paljon suurempi ongelma kuin vain sikatilojen kriisi.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Jurvan Sanomat Digin ensimmäinen kuukausi 5 €

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä