Päi­vä­ko­ti­las­ten elin­ta­po­ja tut­ki­taan

Kurikassa, Kauhajoella ja Seinäjoella käynnistyy alkuvuodesta tutkimus, jossa tutkitaan päiväkotilasten elintapoja ja stressiä. Tutkimukseen osallistuvat lapset ovat 3–6-vuotiaita.

Tutkimuksen tavoitteena on löytää keinot, joilla lasten elintapojen ja terveydentilojen eroja pienennetään. Tutkimus on alkua laajemmalle projektille, jonka tavoitteena on kehittää uusia terveyttä edistäviä toimintamalleja.

Lasten liikkumista tutkitaan vyötäröllä pidettävän liikemittarin avulla. Ruokailutottumuksia selvitetään kotona ja päiväkodissa. Stressinsäätelyä mitataan sylki- ja hiusnäytteillä.

Tutkimus kohdistuu Etelä-Suomeen ja Etelä-Pohjanmaahan. Etelä-Pohjanmaan kolmesta kaupungista mukaan kutsutaan yhteensä 150 perhettä. Etelä-Suomesta perheitä osallistuu tutkimukseen 700.

Projektin toteuttaa Folkhälsan tutkimuskeskus, Helsingin yliopisto, Seinäjoen yliopistokeskuksen Tampereen yksikkö, Työterveyslaitos ja Seinäjoen ammattikorkeakoulu.

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä