Jyväskylässä pelattiin 17.–23.7. Heart of Finland, joka on yksi Suomen kovatasoisimmista shakkiturnauksista. Jurvasta kotoisin oleva Sampsa Nyysti shakkasi itsensä kolmannelle sijalle 6,5 pisteellä.
1,5 pistettä enemmän keräsivät kultaa voittanut Pekka Köykkä (Tammer-Shakki) ja hopealle sijoittunut Toivo Keinänen (Matinkylän Shakkikerho). Köykkä on viime vuoden ja Keinänen kuluvan vuoden Suomen mestari.
Nyysti edusti nykyisen kotikaupunkinsa mukaan nimettyä Helsinki Street Chess -seuraa.
– Sijoitus oli loistava, pistemäärä hyvä, mutta pelisuoritus tyydyttävä. Turnauksessa pelaamani ainoa tappio jäi harmittamaan, analysoi Nyysti turnaustaan.
Kurikan Visalla oli turnauksessa neljä edustajaa, joista parhaiten pärjäsi Sara-Olivia Sippola. Hän on tämän vuoden naisten Suomen mestari ja shakkasi turnauksessa sijalle 35. Muut Kurikan Visan edustajat olivat Jami Valpas, Kai Sippola ja Jesse Valpas.
Turnauksessa kisasi 92 pelaajaa yhteensä kymmenestä eri maasta.