Ruotsalainen Micke Nyman aikoo haastaa tulevana viikonloppuna hallitsevan maailmanmestarin Emil Perssonin Legends World Finals -kilpailussa Jurvan Botniaringillä. Samassa Pro-sarjassa ruotsalaisten kanssa ajaa kotikentällään Johan Ahokas.
Legends on noussut Ruotsissa viimeisen neljän vuoden aikana suosituksi. Moni ruotsalainen kuljettaja joutui jättämään viikonlopun Jurvan kilpailun väliin, sillä heillä on seuraavana viikonloppuna kotimaassaan isot kilpailut.
Ruotsista olisi voinut tulla Jurvaan jopa 40 kuljettajaa, kun nyt heitä on vain kahdeksan. Moni heistä ei ole pystynyt järjestämään töitään kisojen mukaan. Kilpailuja järjestävä Johan Ahokas on kuullut toista. Ruotsalaisten jättäytyminen pois kilpailusta on ollut järjestäjille pettymys.
– Kuulin kollegalta, että moni ruotsalainen on jättänyt kilpailun välistä, sillä taso on täällä kova. He uskovat, että suomalaiset kuljettajat tuntevat radan turhankin hyvin, Ahokas pohti.
Huiput radalla
Micke Nyman tuntee Emil Perssonin ajotaidot hyvin, sillä he asuvat naapurikunnissa ja kuuluvat samaan seuraan. Persson tavoittelee Botniaringillä kolmatta maailmanmestaruuttaan. Hän voitti suomalaiset kilpailijat Suomen sarjan avauskilpailussa Botniaringillä toukokuussa, joten hän on MM-kilpailun ennakkosuosikki.
Muita mahdollisia kilpailun voittajia ovat esimerkiksi suomalainen Henri Tuomaala, joka on kokonaispisteiden Pro-maailmanmestari sekä Suomen Trophy-mestari. Yhdysvalloista kilpailuun osallistuu muun muassa Jordan O’Brien, joka on Pro-luokan pistejohtaja, toisena pisteissä tuleva Noah Korner sekä Semi-Pro-luokan pistejohtaja Teddy Hodgdon. Myös eteläafrikkalainen Richard Upton on vahva kilpailija, sillä hän johtaa maansa Pro-luokkaa sarjapisteissä.
Kilpailussa ajetaan neljä eri luokkaa. Pro-luokassa ajavat kärkikuljettajat, joiden joukosta löytyy tuleva maailmanmestari. Semi-Pro on tulokaskuljettajien luokka, Masterissa ajavat yli 40-vuotiaat ja Golden Masterissa yli 50-vuotiaat kuljettajat. Lauantaina luokissa ajetaan aika-ajot ja alkuerät, sunnuntaina ratkotaan MM-tittelit finaaleissa.
HANNELE YLI-VIITALA
Lue aiheesta lisää torstaina 14. syyskuuta ilmestyvästä Jurvan Sanomista.