Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Luo tiesi, löydä tu­le­vai­suu­te­si

Yläasteesta lähtien joidenkin oppiaineiden lukeminen saattaa olla turhaa ja heikentää jatko-opiskelumahdollisuuksia sen aineen parissa, johon tuntee kiinnostusta.

Kun opiskellaan ns. turhia aiheita, ei tärkeämmille aiheille jää aikaa, resursseja tai energiaa. Esimerkiksi yhteiskuntaoppia, jota pidämme todella tärkeänä aineena elämää varten, opiskellaan peruskoulussa noin puoli vuotta ja biologiaa yli neljä vuotta.

Useat oppiaineet voisivat pakollisuuden sijasta olla valinnaisia aineita, joista saisi oman mielenkiinnon mukaan valita. Yleissivistyksenkin suurimpaan osaan oppiaineista saa jo ala-asteella.

Kun mietitään aineiden sisältöjä, esimerkiksi biologian tunneilla olemme opiskelleet maan multakerroksien nimiä, tarvitseeko liikunnanopettaja tätä tietoa ammatissaan.

Biologiaakin on toki hyvä opiskella, mutta kun oppituntien määrää vähennettäisiin, pystyttäisiin keskittymään niihin asioihin, jotka joka tapauksessa tulee vastaan elämässä.

Niilo Peräaho ja Matias Vainionpää