Jurvan ralli on nyt kisailtu, ja on ollut todella hienoa huomata, miten voimakkaasti rallitapahtuma sai ihmisiä reitin varsille viettämään aurinkoista koko perheen vauhtipäivää.
Jotta kyseinen tapahtuma on edes teoriassa mahdollista, on nostettava erityisesti esille tienhoitokuntien ja maanomistajien tärkeys ja heidän myötämielisyytensä kisaa kohtaan jo ennen varsinaista kisapäivää.
Jurvan Urheiluautoilijat ry esittää sydämelliset kiitokset heille tämän mahdollisuuden antamisesta. Sen ansiosta saimme lähes vapaat kädet suunnitella hienot erikoiskokeet ja rakentaa hyviä katselu- ja parkkipaikkoja yleisölle.
Erityiskiitoksen ansaitsevat myös kilpailua tukeneet yritykset, joita Jurvasta ja lähipaikkakunnilta löytyi lähes kolmekymmentä. Heti rallin jälkeen kisareitti on kunnostettava. Tähän tienhoidolliseen urakkaan osallistui isolla panoksella ja tehokkuudella useita jurvalaisia koneyrittäjiä. Siitä heille kuuluu kultainen kiitos.
Tapahtuma työllisti pelkästään kilpailupäivänä noin 140 ihmistä, joista suurin osa oli mukana täysin kökkähengessä. Te olette se porukka, joka oli kooltaan niin suuri, että ansaitsette suurimman kiitoksen, ja sen myös teille haluamme lämpimästi välittää.
Nyt on kisajärjestäjien aika hengähtää ja kerätä paukkuja ehkä uuteen mahdolliseen kisahaasteeseen.
Lämpimin terveisin,
Joni Hiipakka
Jurvan UA