Kyrönjokirahasto jakaa 500 euron avustuksia yhdistyksille vieraslajien torjuntaan. Rahoitusta on varattu yhden työkohteen verran jokaiseen Kyrönjokilaakson kuntaan, joihin Kurikkakin lukeutuu. Vieraslajeja torjumalla voi siis samalla kartuttaa yhdistyksen kassaa.
Yhdistystoimijat voivat hakea rahoitusta 24. toukokuuta mennessä kunnasta tai suoraan Kyrönjokirahastolta. Ensisijaisia ovat hakemukset, joissa sitoudutaan kolmivuotiseen torjuntaan kohteella. Näin voidaan taata tulosten parempi vaikuttavuus.
Maksu suoritetaan raportoinnin pohjalta, joten alueesta tulee ottaa valokuvia ennen ja jälkeen talkoiden sekä toimintakuvia talkoiden aikana.
Vieraslajilla tarkoitetaan eliölajia, jonka siirtymistä luontaisen levinneisyysalueen ulkopuolelle ihminen on tahattomasti tai tarkoituksella edesauttanut. Vieraslajit aiheuttavat ekologista, taloudellista, terveydellistä tai sosiaalista haittaa. Esimerkkejä vieraslajeista ovat kurtturuusu, jättipalsami ja komealupiini.
Kyrönjokirahasto toimii Pohjanmaan vesi ja ympäristö ry:n alaisuudessa ja sen tarkoituksena on edistää vesien ja laajemminkin ympäristön suojelua Kyrönjoen valuma-alueella. Tarkoituksensa toteuttamiseksi rahasto käynnistää Kyrönjoen vesistöaluetta hyödyttäviä hankkeita ja osallistuu tarpeen mukaan niiden rahoitukseen.
Rahastoa kartutetaan noin 24 000 eurolla vuodessa. Kalastuskunnat, teollisuuslaitokset ja muut vesistöstä ja sen tilan parantamisesta kiinnostuneet tahot voivat kartuttaa rahastoa myös lahjoituksin tai osallistua rahaston käynnistämiin hankkeisiin.
Esimerkiksi Kurikan Rotaryklubi ry on saanut Kyrönjokirahastolta 1 500 euron vieraslajitalkoorahan vuonna 2025. Kurikan luontoyhdistys sai samansuuruisen vieraslajitalkoorahan vuonna 2024. Samana vuonna Kurikan kaupunki sai rahastolta 10 000 euroa Jalasjärven kunnostussuunnitelman päivitykseen.