Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kurikan ke­hit­tä­mi­nen pää­mää­rä­nä

Olen jalasjärveläisenä aktiivisesti sivusta seurannut, että miten tämä ”uuden, suuren Kurikan”, (jossa myös Jalasjärvi on mukana) ensimmäinen yhteinen vuosi on mennyt.

Vähintäänkin noin lievästi ilmaistuna on tämä kulunut vuosi ollut myrskyinen monellakin tapaa. Tietenkin on täysin ymmärrettävää, että aluksi tällaisissa liitostilanteissa on monia vaikeita asioita.

Mielestäni erittäin tärkeää olisi kunnioittaa kaikkien Kurikan eri alueiden asukkaita samanarvoisina. Ikävä kyllä olen useita kertoja joutunut tämän ensimmäisen vuoden aikana huomaamaan useita negatiivisia asioita.

Palveluiden saatavuuteen ja myös laatuun pitäisi enemmän panostaa myös jokaisella Kurikan alueella. Myös yrittäjyyttä pitäisi mielestäni tukea ja sen mahdollisuuksia kehittää tasavertaisesti joka puolella Kurikkaa. Ilman yrittäjyyttä ei ole työpaikkoja, eikä myöskään ostovoimaa eikä verotuloja.

Useilla ihmisillä on se tilanne, että he kulkevat töissä pitkien matkojen päässä toisissa kaupungeissa ja kunnissa, kun oman alan töitä ei omasta kaupungista löydy. Erityisesti teollisuus ja liiketonttitarjontaan kaupungin olisi korkea aika panostaa, ja nimenomaan koko Kurikan alueella eikä vain kanta-Kurikassa.

Koulutus- ja sivistyspuolella on mielestäni ehdottomasti kehitettävä kaikkia toiminnassa olevia kouluja tasapuolisesti kaikkialla Kurikassa. Koulujen toiminta ja jatkuvuus on ehdottomasti turvattava, eikä yhtäkään saa lakkauttaa, että myös kaikki sivukylät pysyvät elinvoimaisina, ja että myös sivukylille saataisiin asumaan lisää lapsiperheitä.

Valtuusto ja hallintopuolesta on mainittava sen verran, että kun säännöt ovat samat kaikille, ja niitä pitäisi ehdottomasti noudattaa. Tämä asia olisi myös kaupungin virkamiesten ja viranhaltijoiden hyvä muistaa ja sillä osa-alueella itseään kehittää tulevaisuudessa.

Itselläni on viimeisen vuoden aikana ollut useitakin asioita, joissa luottamus kaupungin suuntaan on ollut aika lailla nollissa.

Myös entisen puolueeni Ps:n Jalasjärven paikallisyhdistyksen puheenjohtajan toiminta on ollut sellaista, josta on melko räikeästi paistanut läpi nepotismi ja diktatuuriin perustuva toiminta. Mistään asioista ei yhdistyksen puheenjohtajan kanssa saatu sovintoa aikaan, vaikka sitä koko porukan läsnä ollessa oma-aloitteisesti yritinkin.

Tulevien vaalien jälkeen Kurikassa toivottavasti puhaltavat uudet tuulet ja varsinkin muutosten tuulet.

Itse olen valmis olemaan mukana kehittämässä uutta Kurikkaa sellaiseksi kaupungiksi, jossa ihmisten on hyvä asua, elää, opiskella, työskennellä, toimia yrittäjänä ja työnantajana sekä tietenkin uskoa parempaan tulevaisuuteen.

Janne Järvinen, sd. (sit.)

kuntavaaliehdokas, auto- ja työkonetekniikan insinööri