Kurikan kan­sa­lais­opis­to etsii juh­la­näyt­te­lyyn kurs­seil­la val­mis­tet­tu­ja tuot­tei­ta – Niitä kai­va­taan myös Jur­vas­ta

Kurikka
Kurikan kansalaisopisto etsii sen kursseilla valmistettuja esineitä. Kuvituskuva arkistosta.
Kurikan kansalaisopisto etsii sen kursseilla valmistettuja esineitä. Kuvituskuva arkistosta.
Kuva: Eetu Sillanpää

Löytyykö kotoasi jokin kansalaisopiston kurssilla valmistettu tuote, ehkä jopa vuosikymmenten takaa? Sellaisia kaivataan Kurikan kansalaisopiston keväällä järjestettävään juhlanäyttelyyn.

Kurikan kansalaisopisto juhlii 60-vuotissyntymäpäiviä juhlakevätnäyttelyn merkeissä 26.–27. huhtikuuta Tuiskulan koululla. Näyttelyyn pyritään löytämään tuotteita aina toiminnan aloitusvuodesta 1965 lähtien.

Töitä toivotaan esille myös Jalasjärven ja Jurvan kansalaisopistojen kursseilta ajalta ennen liittymistä Kurikan kansalaisopistoon.

Näyttelyn suunnitteluvaiheessa näyttelykoordinaattori Armi Ahovaara kerää valokuvia tuotteista. Tuotteissa saa näkyä ajan ja käytön patina. Myös viimeistelemättömiä töitä voi olla esillä.

Näyttelyssä voi olla esillä myös ns. rekvisiittaa eli aikakauteen ja aiheeseen liittyviä tuotteita, joita ei ole valmistettu kansalaisopiston kursseilla. Myös valokuvia voi olla esillä näyttelyssä.

Toimi näin, jos sinulla on näyttelyyn sopiva tuote

  • Lähetä valokuva kansalaisopiston kurssilla valmistetusta tuotteesta 15. helmikuuta mennessä osoitteeseen armi.ahovaara@gmail.com.

  • Kirjoita kuvan yhteyteen seuraavat tiedot: koska tehty (ainakin arvio vuosikymmenestä), työn nimi, käytetty tekniikka, tekijän nimi sekä kurssi, jolla työ on tehty.

  • Jos työhön liittyy kiinnostava tarina, niitäkin mielellään kerätään.

  • Lisätietoja saa näyttelykoordinaattorilta ja kansalaisopistolta.

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä