Kurikan 4H-yhdistys osallistuu ensi viikon keskiviikkona valtakunnalliseen tempaukseen, jonka tarkoituksena on syödä suomalainen luomupuuro maailmankartalle.
Tapahtumapäivänä järjestetään kaikille avoin tempaus aamupäivästä lähtien Kurikan avoimen päiväkodin SoPeVan tiloissa. Siellä luomupuuromaistiaisia ennätystehtailijoille on jakamassa suomalaisen ruuan ystävänä hyvin tunnettu Juha Mieto.
Kautta maan ennätystehtailuun on ilmoittautunut mukaan yli 160 eri organisaatiota varuskunnista kouluihin ja huoltoasemiin. Arvioiden mukaan ennätyspäivän aikana tarjoillaan ainakin 350 000 luomupuuroannosta. Maailmanennätyksen tekemiseen lasketaan kaikki päivän aikana syödyt luomupuurot ja lopullinen ME-tulos julkistetaan 7. syyskuuta.
Mahansa täydeltä luomupuuroa voi tempauspäivänä syödä, mutta välttämätöntä se ei ennätyksen kannalta ole. Valtakunnallisen tempauksen nettisivuilla nimittäin kerrotaan, että luomupuuron syönnin maailmanennätys syntyy aivan varmasti, sillä lajin aiemmista ennätystuloksista ei ole saatu tietoja.
Keskiviikkona järjestettävä valtakunnallinen tempaus on Pro Luomun koordinoima. Luumupuuron ME-tempaus juhlistaa myös satavuotiasta Suomea ja on osa Syödään yhdessä -teemaa.
JAANA ALA-LAHTI