Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kun­ta­lii­tos pu­hut­taa

Kuntaliitosta Jalasjärven kanssa valmisteltiin huolella ja monipuolisesti. Liitosta ohjaa lainsäädännöllisesti kuntarakennelaki ja sitä täydentävä kuntaliitoksesta tehty sopimus. Molempien kuntien valtuustot ovat hyväksyneet liitossopimuksen, ja on luonnollista suhtautua lakiin ja sopimukseen kaikella vakavuudella. Liitoksesta käytiin laajat keskustelut, ja myös niissä sovituilla menettelytavoilla on suuri merkitys.

Olen saanut olla mukana tuossa työssä ja nyt toteuttamassa liitosta. Itse olen ymmärtänyt niin, että laaja yksimielisyys on siitä, että kunnat, niin Jalasjärvi kuin Kurikka, ovat sitoutuneet selvityksen ajaksi ja yhdistymiseen saakka hoitamaan talouttaan vastuullisesti ja huolella. Samalla on sovittu yksimielisesti, että kaikista suurista hankkeista, investoinneista ja merkittävistä sopimuksista sekä keskeisistä henkilövalinnoista keskustellaan ja sovitaan yhdessä. Laaja yksimielisyys vallitsi kaikista näistä periaatteista, ja tähän menettelyyn ohjaa myös kuntarakennelaki. Nyt on syytä unohtaa kuntakohtaiset ratkaisut; on paneuduttava yhden Kurikan kehittämiseen pitkäjänteisesti, kysymys ei ole yhden vuoden toiminnasta.

Nyt on yllättäen ajauduttu siihen tilanteeseen, että edellä olevat periaatteet ovat unohtuneet ja Jalasjärvi on Kurikkaa kuulematta toteuttamassa laajat investoinnit. Kukaan ei epäile, etteivätkö kaikki investoinnit olisi tarpeellisia. Nyt vain heräävät ajatukset siitä, kestääkö tuleva Kurikka nämä investoinnit yhtenä vuotena. Huoli on aiheellinen, koska kaupungin peruspalveluista on huolehdittava ja niihin pitää löytyä varat. Kaupungin tulopohja ei kestä ylisuuria investointeja. Niistä on seurauksena ylivelkaantuminen ja peruspalvelujen vaarantuminen tai veroprosentin huomattava nostaminen, mikä taas näivettää Kurikan ja koituu nykyisten kurikkalaisten ja myös tulevien kurikkalaisten vahingoksi. Samalla Kurikka menettää kiinnostavuuden.

Ennakkotiedot tilinpäätöksistämme viime vuodelta tuloksien ja velkaantumisien kohdalla näyttää siltä, että keskinäisen sopimuksemme mukaan joudumme avaamaan tämän vuoden talousarviot ja joudumme puuttumaan ostoihin ja investointeihin niitä vähentämällä, eli sopeuttamaan talousarviot taloustilanteeseen. Meidän on nopeasti puututtava heikentyneeseen talouteemme.

Miten eteenpäin? Nyt olisi syytä välttää voimakkaita ylilyöntejä, sillä niillä vaikeutetaan tulevia vuosia ja niillä on pitkät vaikutuksensa tulevaan hallintoon. Nyt on tarpeellista nopeasti päästä siihen, että saadaan jatkuva keskusteluyhteys Jalasjärven ja Kurikan vastuullisten luottamushenkilöiden ja johtavien viranhaltijoiden välille. Keskusteluissa on hyvä käydä menettelytavat läpi ja saada yksimielisyys Kurikan tulevista hankkeista ja taloudellisista mahdollisuuksista. Vain yhdessä tekemällä saavutetaan molempia osapuolia tyydyttävät toiminta- ja menettelytavat. Kaikki voimavarat on syytä kohdentaa yhdistyvän kunnan käyttöön, vain yhdessä toimimalla ja toisiaan kunnioittamalla voidaan saavuttaa hyvä lopputulos, joka viime kädessä koituu kuntalaisten parhaaksi. Vastuullisilta luottamushenkilöiltä ja johtavilta viranhaltijoilta on erikoisesti syytä odottaa toimia koko Kurikan parhaaksi. Kuntaliitos lähestyy kovaa vauhtia, ja sen hoitamiseen pitää valjastaa kaikki voimavarat.

Yhteistyössä on voimavaramme.

LASSE MUKKALA

kaupunginvaltuuston puheenjohtaja