Kos­ki­mäen kou­lul­la kuuluu pian lasten nauru

Koskimäen koulua saa edelleen käyttää juhlissa ja myyjäisissä. Myös harrastepiirit ovat edelleen tervetulleita käyttämään koulun tiloja. Kuva: Hannele Yli-Viitala
Koskimäen koulua saa edelleen käyttää juhlissa ja myyjäisissä. Myös harrastepiirit ovat edelleen tervetulleita käyttämään koulun tiloja. Kuva: Hannele Yli-Viitala

Sari Niemi aikoo laittaa Koskimäen koulun 700 neliömetriä hyvään käyttöön. Suunnitteilla on päivähoitoa lapsille ja toimintaa vanhuksille.

Jos asiat etenevät Sari Niemen suunnitelmien mukaan, hän voi aloittaa lasten päivähoidon Koskimäen koululla jo toukokuussa.

– Täytän vapun tienoilla 50 vuotta. Olisi mahtavaa, jos toiminta olisi käynnissä jo silloin, Niemi intoilee.

Sari Niemellä on Laihialla ja Jurvassa toimiva yritys Arvokas Arki. Hän maksaa kuukausittain palkkaa 14 kokoaikaiselle työntekijälle sekä muutamalle osa-aikaiselle.

– Lapsille olisi täällä joko perhepäivähoitoa tai ryhmäperhepäivähoitoa, ihan sen mukaan paljonko lapsia tulee.

– Minulla on jo tiedossa lapsille hoitaja. Aluksi hän toimii yksin, mutta jos lapsia tulisi enemmän, on minulla jo toinenkin hoitaja tai avustaja valmiina tiedossa.

Lasten lisäksi Niemi haluaa, että Koskimäen koululla voitaisiin palvella myös vanhuksia ja vammaisia. Hän haluaa tuoda koululle päiväkeskuksen, jossa sekä vanhukset että vammaiset voisivat syödä lämpimän aterian ja harrastaa.

– Uutena työntekijänä minulla on palkkalistoillani sairaanhoitaja, joten myös terveydenhuolto onnistuu. Meille saa tulla kahville ja viettämään aikaa.

– Olen huomannut, että monilla asiakkaillani ei ole oikein toimintaa. Päiväkeskusta kaivataan, sillä virikettä tarvittaisiin enemmän, Niemi kertoo.

Seuraavana Niemellä onkin edessä erilaisten lupien hakeminen ja remontin aloittaminen. Intoa, ideoita ja tukea hänellä kyllä riittää.

– Mieheni Tuomo Mänty tekee ja minä ideoin, Niemi nauraa.

Sari Niemi osti koulun Kurikan kaupungilta 10 000 eurolla. Hyväkuntoinen hirsirakennus vaatii jonkin verran remonttia ennen toiminnan alkamista. Ulkoseinät vaatisivat ehostusta ja puutarha parannusta.

Niemen haaveissa on remontoida muutama vessa suuremmaksi, sillä nyt niihin on vaikea päästä pyörätuolilla. Myös suihkuille olisi tarvetta.

– Täällä ei ole hometta tai kosteutta. Täällä on vain tuulisia nurkkia, jotka pitää korjata.

HANNELE YLI-VIITALA

Lue lisää Sari Niemen suunnitelmista torstaina 23. helmikuuta ilmestyvästä Jurvan Sanomista.

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä