Kir­kon­ky­lä voitti Jurvan mölk­ky­mes­ta­ruu­den – Kym­me­nen jouk­kuet­ta kil­pai­li kylien vä­li­ses­sä kisassa

Jurva
Voittajajoukkue on rivissä keskellä: Seija Koski, Reijo Koski, Maire Tuomisto ja Heikki Hill. Kakkosjoukkue vasemmalla ja kolmosjoukkue oikealla.
Voittajajoukkue on rivissä keskellä: Seija Koski, Reijo Koski, Maire Tuomisto ja Heikki Hill. Kakkosjoukkue vasemmalla ja kolmosjoukkue oikealla.

Jurvan mölkkymestaruus ratkottiin kylien välisessä kisassa 19.8. Kyseessä oli Eläkeliiton Jurvan yhdistyksen kisa. Joukkueita oli kymmenen ja jokaisessa oli neljä heittäjää.

– Kisapäivä oli aurinkoinen ja kenttä ja heittovälineet viimeisen päälle hyvät, kerrotaan tiedotteessa.

Turnaus kesti noin 3 tuntia. Kolme parasta joukkuetta palkittiin perinteisillä mitaleilla ja voittajat saivat nimensä kiertopalkintoon.

Kuvassa voittajajoukkue keskellä pytty kädessä ja kakkonen vasemmalla sekä kolmonen oikealla.

Tulokset

1. Kirkonkylä 1

2. Kuusilehto

3. Niemenkylä

4. Sarvijoki

5. Koskimäki 1

6. Haapalanmäki 2

7. Haapalanmäki 1

8. Närvijoki

9. Kirkonkylä 2

10. Tupenkylä

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä