Kausi-influenssarokotusten antaminen alkaa Jikin alueella tällä viikolla.
Rokotuksia annetaan useissa Jikin toimipisteissä. Esimerkiksi Jurvassa ensimmäinen rokotuspäivä on Jurvan neuvolassa torstaina 16. marraskuuta.
Rokotuspäivään voi mennä ilman ajanvarausta ja sille toimipisteelle, joka rokotteen hakijalle parhaiten sopii. Suositus on, että kuntalaiset hyödyntäisivät ilmoitettuja yleisiä rokotuspäiviä, jos se vain on mahdollista.
Influenssarokotus on ilmainen raskaana oleville, 65 vuotta täyttäneille, 6–35-kuukautisille lapsille sekä sairautensa tai hoitonsa vuoksi riskiryhmiin kuuluville. Lisäksi maksuttoman rokotuksen saavat vakavalle influenssalle alttiiden henkilöiden lähipiiri, varusmiespalvelukseen ja vapaaehtoiseen asepalvelukseen astuvat miehet ja naiset sekä sosiaali- ja terveydenhuollon sekä lääkehuollon henkilöstö.
Lisäksi Kansallinen rokotusohjelma on listannut, että myös riskiryhmään kuuluvien henkilöiden läheiset rokotetaan ilmaiseksi. Myös Jikissä tämä on huomioitu ja se antaa riskiryhmään kuuluvien läheisille rokotteen maksutta. Riskiryhmiä ovat raskaana olevat, alle 4-vuotiaat lapset, perussairaat ja yli 65-vuotiaat.
Jikin alueen kausi-influenssan rokotusajoista ja -paikoista lisätietoa täältä.
JAANA ALA-LAHTI