Nyt voit neuloa ihan omat Jurva-sukat! Jurvan Sanomien juhlavuoden villasukkakilpailun voittajan valitsivat lukijamme äänestämällä. Voittajasukat on suunnitellut ja mallisukat neulonut Anne Lampinen.
Sukkien yläresorista voi käsialasta riippuen tulla melko tiukka, joten sukkia kannattaa sovittaa neulomisen aikana. Jos resori tuntuu aivan liian tiukalta, sen voi korvata tarvittavalle silmukkamäärälle sopivalla pitsineuleella tai tavallisella joustinneuleella.
Pieni tiukkuus ei haittaa, sillä sukat löystyvät hieman käytössä. Resorin jälkeen mallisukissa on kerroksella 64 silmukkaa ja ensimmäistä kirjoneulekuviota varten tarvitaan neljällä jaollinen silmukkamäärä.
Mikäli haluat tulostaa ohjeen talteen paperilla tai pdf-muodossa, se onnistuu kätevästi tulostamalla sivut viikon näköislehdestä.
Näin neulot sukat
Lanka: Tarvitset luonnonvalkoista, vaaleankeltaista ja punertavan ruskeaa sukkalankaa. Mallisukissa on käytetty Novitan 7 veljestä -lankoja ja 3 mm puikkoja.
Luo puikoille 60 silmukkaa, jaa 15 jokaiselle puikolle. Kerroksen vaihtumiskohta on ensimmäisen ja neljännen puikon välissä.
Lyhenne krs tarkoittaa kerrosta.
Pitsineuleresori
Valkoisella.
1. krs: nurin.
2. krs: oikein.
3. krs: nurin.
4. krs: oikein.
5. krs: langankierto, 2 s oikein, 2 s takareunoista oikein yhteen, 1 s oikein, 2 s oikein yhteen, 2 s oikein, langankierto, 1 s oikein. Toista krs loppuun.
6. krs: oikein.
Toista kerroksia 5 ja 6 haluamasi verran. Esimerkiksi viisi kertaa, kuten mallisukissa, jolloin seuraavaksi tulee kerros 12.
12. krs: 1 s oikein, langankierto, 2 s oikein, kaksoiskavennus, 2 s oikein, langankierto, 2 s oikein. Toista krs loppuun.
13. krs: oikein.
14. krs: 2 s oikein, langankierto, 1 s oikein, kaksoiskavennus, 1 s oikein, langankierto, 3 s oikein. Toista krs loppuun.
15. krs: oikein.
16. krs: 3 s oikein, langankierto, kaksoiskavennus, langankierto, 4 s oikein. Toista krs loppuun.
17. krs: oikein, lisää yksi silmukka jokaiselle puikolle. Kerroksella on nyt 64 silmukkaa.
18.–21. krs: neulo kuten kerrokset 1.–4.
Seuraavaksi nauhakuja:
22. krs: 2 s oikein, 2 oikein yhteen, langankierto. Toista krs loppuun.
23.–24. krs: oikein.
25.–28. krs: neulo kuten kerrokset 1.–4.
Kirjoneulevarsi
Neulo sileää neuletta seuraavasti:
1.–4. krs: ruskea.
5. krs: keltainen.
6. krs: valkoinen ja keltainen, keltainen dominoi.
7. krs: keltainen.
Jatka kirjoneuleella ruutupiirroksen 1 mukaan.
13. krs: ruskea.
14. krs: keltainen, neulo jokaisen puikon kaksi viimeistä silmukkaa oikein yhteen.
Jatka kirjoneuleella ruutupiirroksen 2 mukaan.
12. krs: ruskea.
Jatka kirjoneuleella ruutupiirroksen 3 mukaan.
27.–29. krs: neulo kuten kerrokset 5.–7.
30.–33. krs: ruskea.
34.–35. krs: keltainen.
Jatka kirjoneuleella ruutupiirroksen 4 mukaan.
46.–47. krs: keltainen, neulo jokaisen puikon kaksi viimeistä silmukkaa oikein yhteen.
48.–51. krs: ruskea.
Varren alaosan silmukoitava osuus
Jatka valkoisella langalla.
1. krs: oikein.
2. krs: nurin.
3. krs: oikein.
4. krs: nurin.
5.–29. krs: oikein.
30. krs: oikein, neulo ensimmäisen ja kolmannen puikon kaksi viimeistä silmukkaa oikein yhteen.
31.–34. krs: neulo kuten kerrokset 1.–4.
Silmukoi ruskeat kuviot myöhemmin ruutupiirroksen 5 tai 6 mukaan siten, että Jurva-tekstin R-kirjaimen "varsi" tulee heti ensimmäiselle silmukkariville kerroksen vaihtumiskohdan (4. ja 1. puikon välissä) jälkeen.
Nilkan pitsiresori
1.–3. krs: oikein valkoisella.
Jatka keltaisella:
4. krs: langankierto, 2 s oikein, 2 s takareunoista oikein yhteen, 1 s oikein, 2 s oikein yhteen, 2 s oikein, langankierto, 1 s oikein. Toista krs loppuun.
5. krs: oikein.
Toista kerroksia 4.–5. yhteensä kuusi kertaa.
Jatka valkoisella:
16. krs: oikein.
17. krs: nurin.
18. krs: oikein.
19. krs: nurin.
Kantapää, jalkaterä ja nyörit
Neulo kantapää ja jalkaterä haluamallasi tyylillä. Mallissa on tehty vahvistettu kantapää, jonka nostot ovat nurjalla puolella. Tee kärjen kirjoneulekuvio ruutupiirroksen 7 mukaan. Sitä varten silmukkamäärän on oltava kahdeksalla jaollinen.
Leikkaa nyörejä varten noin neljän metrin mittaisia langanpätkiä: yhtä nyöriä varten yksi ruskea ja kaksi keltaista lankaa. Nyöritä ja pujottele paikalleen. Viimeistele sukat höyryttämällä.