Ideoin­ti­kil­pai­lu Jurvan uudesta maa­mer­kis­tä on käyn­nis­sä – Osal­lis­tua voi yksin tai ryhmänä

Jurva
Liikenneympyrään halutaan jurvalaisuutta symboloiva teos.
Liikenneympyrään halutaan jurvalaisuutta symboloiva teos.
Kuva: Leena Nyysti

Jurvan Yrittäjät ja Jurvan kyläyhdistys muistuttavat, että kaikille avoin ideakilpailu Jurvan keskustan liikenneympyrään tulevasta maamerkistä on parhaillaan käynnissä. Kilpailu päättyy 17. syyskuuta.

Tavoitteena on löytää idea, joka symboloi jurvalaisuutta – sen historiaa, henkeä tai nykypäivää. Kilpailussa jaetaan kolme rahapalkintoa. Voittajan palkinto on tuhat euroa, toiseksi tuleva saa 500 euroa ja kolmas 300 euroa.

Kilpailuun voi osallistua yksin tai ryhmänä. Kilpailuehdotuksen tulee sisältää luonnos tai kuva teoksesta, sen selittävä teksti sekä tiedot materiaaleista ja mitoista. Ehdotuksia otetaan vastaan sähköpostitse osoitteeseen jurvansymboli@gmail.com.

Asiantuntijaraati valitsee voittajan

Kilpailun voittaja valitaan kaksivaiheisesti. Ensin asiantuntijaraati valitsee kolme finalistia, joiden joukosta yleisö äänestää voittajan Jurvan Sanomien verkkosivuilla syksyllä 2025.

Asiantuntijaraatiin kuuluvat edustajat kaupungilta, kulttuurihistorian saralta, taiteesta ja muotoilusta, Jurvan Yrittäjistä sekä Jurvan kyläyhdistyksestä.

Valintakriteereinä ovat seuraavat asiat: idealuonnoksen on symboloitava Jurvaa ja jurvalaisuutta, idean tulee olla toteutuskelpoinen, teoksen tulee olla korjattavissa ja kunnossapidettävissä kohtuullisin kustannuksin ja ehdotuksen tulee täyttää ely-keskuksen vaatimukset.

Teoksen rakentamiseen tullaan hakemaan lupa Etelä-Pohjanmaan ely-keskukselta, ja teoksen toteutuksesta tulee vastaamaan Kurikan kaupunki yhteistyössä Jurvan yrittäjien ja paikallisten yhdistysten kanssa.

Mainos
Jurvan Sanomien pelit

Pelaa Jurvan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä