Henkilöauto ja rekka törmäsivät toisiinsa Peltoharjuntien ja Koivusillantien risteyksen lähistöllä tiistaina alkuillasta.
Keski-ikäisen miehen kuljettama rekka tuli Jurvan taajaman suunnasta, kun nuoren miehen kuljettama henkilöauto oli suistunut sen eteen ilmeisesti tien liukkauden vuoksi.
Henkilöauto pysyi tiellä, mutta vaurioitui lunastuskuntoon. Vetoauto päätyi törmäyksestä kyljelleen ojaan, mutta perävaunu jäi pystyyn. Osa rekan jyvälastista levisi myös ojaan.
Sekä henkilöauton että rekan kuljettaja vietiin onnettomuuspaikalta ambulanssilla sairaalaan, mutta vakavilta henkilövahingoilta tilanteessa vältyttiin.
Peltoharjuntie oli onnettomuuden jälkeen noin 40 minuuttia suljettuna muulta liikenteeltä. Autoilijat ohjattiin kolaripaikan ohi Viitaharjuntien kautta.
Vetoauto ja perävaunu saatiin nostettua ojasta ja siirrettyä pois onnettomuuspaikalta jo tiistain aikana. Myös ojaan levinneet jyvät siivotaan onnettomuuspaikalta todennäköisesti vielä tämän viikon aikana.
JAANA ALA-LAHTI