Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Arjesta uudessa Ku­ri­kas­sa

Kurikkaa on kehitetty Jurva-Kurikka-akselilla, jos ei aina täysin tasapuolisesti, niin ainakin valtuustossa suhteellisen yksimielisesti, vaikka Kurikka onkin kärsinyt pitkään heikosta johtajuudesta.

Pakkohan on kaikkien myöntää sekin, että ilman liitosta Jurvan keskusta ja asiat olisivat jääneet kehittymättä. Resursseja on löytynyt niin teihin, katuihin, paloasemaan, päiväkotiin, ympäristöön, pohjakarttaan, viemäröintiin, vesijohtoihin, Botnia-rinkiin ja vaikka mihin.

Lääkäripalvelujakin jurvalaiset ovat käyttäneet, väkilukuun suhteutettuna, JIK-alueella eniten. Hyvä niin ja hieno asia, että palvelua on ollut.

Jalasjärven suunnassa on rakennettu päiväkoti, iso vanhustenhoidon yksikkö ja sairaalaan saneeraus, puhumattakaan koulujen ja monien rakennusten LVIS-korjauksista. 15 miljoonan euron työt on siellä tehty, koko Kurikan voimin. Kaikki aivan varmasti hyvään tarkoitukseen, mutta ilman liitosta olisivat kohteet jääneet varmuudella toteutumatta.

Mielestäni siis ei ole syytä valittaa kenenkään yhtään mistään. Kurikassa rakennetaan valtavaa Sedun ammatillista oppilaitosta.

Koko Kurikka kehittyy ja voi hyvin, jos niin tahdomme. Ainoa mitä odotan, on malttia ja koko kunnan tasapuolista kehittämistä järkevin argumentein.

Vaikka meidän suuri valtuuston varapuheenjohtajamme mollaakin Kurikan ja sen liitokset Iltalehden ”suureen leikki-mielipidetiedusteluun” osallistuneen 25 henkilön perusteella, voi sanoa, edellä kerrotusti jo, että liitokset ovat olleet onnistuneita ja välttämättömiä. Laskelmien perusteella tiedämme, että nykyisen Kurikan asukaskohtainen velkamäärä olisi sama ilman liitoksiakin.

Omaa pesää ei pidä liata, vaan katsoa eteenpäin ja hyödyntää pulisematta ne valtavat ison kunnan mahdollisuudet.

Pettynyt voi olla vain oikeista asioista, esimerkiksi siitä, että Jurvan keskustan kova kehittäjä Sjöblom ei ole saanut ansaitsemaansa arvostusta, vaan kaupunginhallitus koettaa temppuilla hotellin pidon vaikeaksi.

Katsotaan siis eteenpäin työtä tehden. Läheisemme eivät ole taakka, he ovat veljiämme.

Matti Ollila