Onneksi ei tullut veikattua, olisi taas tullut tappiota, naurahti leppoisasti yksi Jurvan raviradan maalilinjan kohdalta istumapaikan löytäneistä herroista.
Jurvan perinteisissä Vappuraveissa ei oikeasti pystynyt veikkaamaan kuin leikkimielisesti ystävien kanssa. Siitäkin sai jo riittävästi jännitystä eikä kukkaroon tullut liikaa vajetta. Ainakaan näille herroille.
Maaliin oli nimittäin saatu jo ravien toiseksi viimeinen lähtö eikä onni olisi miesviisikolle siihen mennessä ollut oikein suosiollinen. Viimeiseen lähtöön heillä oli kuitenkin lyödä peliin varma nimi.
– Akaasia sen vie. Sillä on niin paljon parempi ennätys kuin muilla, että taitaa olla ihan selvä juttu. Ja sehän jäi viime vuonna alle sekunnin ravikuningattaren tittelistä, rivistöstä todettiin.
Oikeassa olivat miehet. Kurikkalaisen Ari Oja-Nisulan kasvattama, omistama ja valmentama tamma vei nimittäin viimeisen lähdön varmoin ottein.
Jurvan Vappuravit saatiin myös vietyä läpi hyvissä olosuhteissa, vaikka vielä edeltävänä päivänä järjestäjiä oli hiukan kylmännyt.
– Sunnuntain lumisade tuotti vähän hermoja raastavan tilanteen. Onneksi rata suli hyvin. Onni oli sekin, että rata oli jo ennen sadetta ollut kuiva, muun muassa lähettäjänä raveissa toiminut Teija Pakkala kertoi.
JAANA ALA-LAHTI
Lue lisää 3. toukokuuta ilmestyneestä Jurvan Sanomista.